Cellulit – o czym powinna wiedzieć każda kobieta

Cellulit to słowo, którego znaczenie zna chyba każda kobieta, a które budzi w nas najczarniejsze uczucia, jak lęk, strach czy nienawiść. Nie chcemy mieć z nim nic wspólnego, a jednak problem ten dotyka 80-90% z nas, bez względu na wiek, kondycję, czy nawet na ilość tkanki tłuszczowej! jeśli już się pojawił na Twoich udach, pośladkach, biodrach to trudno, a w niektórych przypadkach niemożliwe jest, aby go usunąć do zera. Wniosek jest prosty: poznajmy wroga, bądźmy czujne, dbajmy o siebie, działajmy prewencyjnie. Czy istnieje sposób, aby się go pozbyć?

Czym tak naprawdę jest cellulit?

Cellulit, inaczej zwany lipodystrofią, to nic innego jak tkanka tłuszczowa obecna pod skórą. Powstaje na skutek upośledzenia krążenia. Brak prawidłowego przepływu krwi oraz odprowadzania toksyn powoduje zwiększanie objętości komórek tłuszczowych (adipocytów). Komórki te zaczynają uciskać na specjalne przegrody zbudowane z tkanki łącznej (łączące skórę z mięśniami) i powodują rozciągnięcie tych przegród. To właśnie przez te powiększone komórki tłuszczowe wystające przez rozciągnięte przegrody na skórze obserwujemy charakterystyczne nierówności, często określane „skórką pomarańczową”. W najbardziej zaawansowanym stadium cellulitu tworzą się zwłóknienia oraz guzki, z którymi niestety nawet nowoczesna medycyna estetyczna może nie dać sobie rady… Należy więc działać wcześniej!

Jak rozpoznać stopień cellulitu?

STOPIEŃ I – cellulit nie jest widoczny gołym okiem, zmiany można dostrzec jedynie w badaniu mikroskopowym. Na tym etapie w wyniku upośledzenia ukrwienia skóra staje się słabsza, mniej odżywiona i dotleniona. Nadmiar limfy gromadzi się pomiędzy tkankami, a adipocyty zaczynają zwiększać swoją objętość.

STOPIEŃ II – cellulitu raczej nie widzimy jeszcze samoistnie, natomiast pojawia się przy uciśnięciu skóry w fałd. Istniejące obrzęki jeszcze bardziej zaburzają przepływ krwi prowadząc do zmian w tkance łącznej tworzącej przegrody.

STOPIEŃ III – cellulit jest już widoczny gołym okiem, na skórze możemy zaobserwować objaw „skórki pomarańczy”. Przy ucisku można czasem wyczuć pojedyncze stwardnienia w postaci grudek. Część tkanki podskórnej ulega zwłóknieniu.

STOPIEŃ IV – cellulit powoduje już uwypuklone zmiany oraz wyczuwalne stwardnienia i grudki. Kolagen przyjmuje postać twardych guzów, które uciskając na włókna nerwowe i naczynia krwionośne mogą powodować silne dolegliwości bólowe.

Jeżeli rozpoznamy u siebie I lub II stopień cellulitu to możemy odetchnąć z ulgą – zmiany te są zwykle całkowicie odwracalne. Przy stopniu III leczenie może być bardziej skomplikowane, ale nadal możliwe, także jest to ostatni dzwonek aby zacząć przejmować się problemem. Przy stopniu IV niestety praktycznie nie istnieją skuteczne działania terapeutyczne.

Co sprzyja powstawaniu cellulitu?

Na cellulit narażone są przede wszystkim kobiety, co spowodowane jest wspomnianą wyżej budową tkanki podskórnej oraz estrogeny. Na te czynniki wpływu niestety nie mamy. Natomiast możemy modyfikować Naszą dietę oraz zachowania, które również przyczyniają się do zmian w tkankach.

 • Zmiana nawyków żywieniowych

Rozwojowi cellulitu sprzyjają przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego (zawarte w nich hormony), słodycze, przetworzone jedzenie, a także alkohol i palenie papierosów. Powinniśmy ograniczać wszystkie te czynniki do minimum. Ważne jest też przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania, a więc regularne spożywanie posiłków (najlepiej co 4 godziny) oraz picie minimum 2l wody dziennie.

 • Regularna aktywność fizyczna

Nie musimy zamęczać się godzinami na siłowni, ale wystarczy dłuższy spacer, lekcja tańca czy wizyta na basenie, aby pobudzić przepływ krwi w tkankach. Dotyczy to przede wszystkim osób, które prowadzą siedzący/stojący tryb życia. Oczywiście ta choć niewielka aktywność fizyczna powinna być zapewniona organizmowi każdego dnia.

 • Unikanie noszenia obcisłych ubrań i butów na wysokim obcasie

Nic tak nie utrudnia przepływu krążenia w tkankach jak bardzo opięte dżinsy, a niestety nosimy głównie takie. Może jednak warto dać skórze odpocząć i założyć coś luźniejszego?

Jak się pozbyć cellulitu?

Jest wiele sposobów przeciwdziałania powstawaniu cellulitu oraz walki z już powstałym schorzeniem. Generalnie możemy podzielić je na dwie grupy: pierwsza grupa sposobów na cellulit to praca własna. Druga grupa to zabiegi pod okiem kosmetologa. Połączenie tych dwóch sposobów daje długofalowe i efektywne rezultaty w walce z cellulitem.

DOMOWE SPOSOBY WALKI Z CELLULITEM skuteczne są w początkowych fazach cellulitu (głównie stopień I), warto również z nich korzystać profilaktycznie, aby cellulit się nie pojawił, jak również w bardziej zaawansowanych stadiach, aby wspomóc leczenie profesjonalne. Do metod tych zaliczamy:

– codzienny masaż ud i pośladków szorstką gąbką,

– poklepywanie skóry w formie masażu w kierunku z dolnych części nóg do góry, czyli

na przykład od łydek do bioder,

– hydromasaż za pomocą dość silnego, naprzemiennego strumienia wodą ciepłą i zimną

– domowy body-wrapping – na ciało nakładamy preparat antycellulitowy (np. z kofeiną, olejkiem cynamonowym itp.) i szczelnie owijamy folią spożywczą. Trzymamy w ten sposób około 1 godziny. Jeżeli dołączymy do tego aktywność fizyczną, wchłanianie preparatu znacznie się zwiększy. Taki „zabieg” warto przeprowadzić 2-3 razy w tygodniu

Domowe sposoby pielęgnacji skóry z cellulitem, zdrowszy sposób żywienia i odpowiednie ćwiczenia na cellulit to połowa sukcesu. Z problemem skóry z cellulitem warto zwrócić się na konsultacje do kosmetologa, który nie tylko trafnie zdiagnozuje stopień zaawansowania i rodzaj, ale również zaplanuje najbardziej odpowiednią terapię dla skóry z cellulitem.

PROFESJONALNE ZABIEGI ANTY-CELLULITOWE

Wdrażając profesjonalne zabiegi powinnyśmy pamiętać o dwóch czynnikach, wpływających na skuteczność terapii:

 1. Czas rozpoczęcia leczenia – im szybciej zdecydujemy się na terapię, tym efekty będą lepsze i długotrwałe
 2. Łączenie terapii – połączenie działania kilku metod walki z cellulitem znacznie przyspieszy i wzmocni ich efekty.

Dążąc do redukcji cellulitu musimy działać wielotorowo, a więc poprawiając ukrwienie tkanek, zmniejszając obrzęki oraz rozbijając komórki tłuszczowe. Najskuteczniejszymi zabiegami antycellulitowymi na dzień dzisiejszy są:

 • Endermologia Alliance LPG

Endermologia jest technologią znaną od lat, stopniowo coraz to bardziej udoskonalaną. Zasada działania polega na specjalnym masażu podciśnieniowym, pobudzającym głębokie warstwy skóry, który nie tylko doskonale oddziałuje na krążenie limfatyczne, ale redukuje również ciężkość nóg i obrzęki. Najnowsze urządzenie firmy LPG umożliwiło zmniejszenie ilości zabiegów, a w więc czasu trwania terapii, aż trzykrotnie, przy znacznie większej efektywności! Wiele jest osób zrażonych zabiegami endermologii starego typu, wykonywanych manualnie, a więc dość bolesnych i dużo mniej skutecznych – zapewniamy, że zabiegi przeprowadzane na najnowszych urządzeniach są już w pełni zautomatyzowane i niezwykle przyjemne w odczuciach 😊 Zabiegi muszą być wykonywanie systematycznie i regularnie, a więc np. w serii 10 zabiegów wykonanych z częstotliwością 2-3 razy w tygodniu. Po zakończonej serii nie ma sensu robić zabiegów podtrzymujących raz w miesiącu, jak to się czasem zaleca. Najlepiej jest raz na pół roku powtarzać całą serię lub robić zabiegi podtrzymujące, ale częściej, np. raz w tygodniu

 • Start&Rewind

Terapia łączy w sobie wyszczuplające właściwości aktywnych kosmetyków i technologii hydrodynamicznej. Efekty gwarantuje unikalne połączenie bomby składników aktywnych, który przy pomocy zastosowania próżni oraz okluzji penetrują głębiej. Tak więc jest to jeden z rodzajów body-wrappingu, z użyciem wysokich stężeń specjalistycznych substancji, które przenikają w głębokie warstwy skóry dzięki użyciu próżni.

 • Mezoterapia

Mezoterapia nastawiona jest głównie na niszczenie komórek tłuszczowych. Odpowiednie substancje podawane są podskórnie dokładnie w miejscu problemu. Najlepsze efekty stosuje się przy częstotliwości raz w tygodniu, należy wykonać zwykle 7-12 zabiegów, w zależności od stopnia zaawansowania cellulitu oraz jego rozległości.

Jeżeli zmagasz się z problemem cellulitu i chciałabyś raz a porządnie pozbyć się problemu – zapraszamy na bezpłatną konsultację do NUVU estetic 😊 Porozmawiamy, przyjrzymy się problemowi oraz zaproponujemy najlepszą terapię dla danego przypadku. Czekamy na Ciebie 😊

2 uwagi do wpisu “Cellulit – o czym powinna wiedzieć każda kobieta

  • Witamy serdecznie,
   Zapraszamy do NUVU estetic, znajdujemy się przy os. 2 Pułku Lotniczego 1G/35. Proponujemy skorzystanie z bezpłatnej konsultacji kosmetologicznej 🙂 aby się umówić lub dowiedzieć więcej szczegółów prosimy o kontakt pod nr 666678822.

   Pozdrawiamy gorąco,
   Zespół NUVU estetic

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s